Şehzade Mustafa

Şu konuyu konuşmak istediğim için açıyorum konuyu. Sizce Şehzade Mustafa'nın çok güçlenmesi,etrafındaki devlet adamlarıyla,beylerle,halkla bu kadar iyi geçinip Osmanlı halkının Kanuni hakkında yaşlı padişah diyip Hürrem Sultan'ın da Kanuni'yi kışkırtması ve bir çok farklı sebeplerden Şehzade Mustafa'yı astırması sizce doğru bir karar mıydı ? Şehzade asılmasaydı nasıl olurdu ? Tarihi bilemeyiz ama en azından biraz beyin fırtınası yaparsak güzel olabilir. Netice de üstünden kaç yüz yıl geçmesine rağmen hala konuşulan bir konu.

ReiS

Yardımcı Moderatör
yrd
Bence Şehzade Mustafa'nın ölümü Devlet-i ‘Aliyye'nin sonunu getirdi,Kanuni'nin taht sevdası ve Hürrem düşkünlüğü de bunların yanına ek. Şehzade Beyazıd veya Mustafa yaşasaydı belki her şey çok daha farklı olacak belki de çok daha güçlü bir Devlet olacaktık diye düşünüyorum.Ama dediğin gibi tarihi bilemeyiz.

ReiS

Yardımcı Moderatör
yrd
Bence Şehzade Mustafa masum bi Şehzadeydi. İsyan etmek istese bütün devlet ve askerler kendisine itaat ediyordu Kanuni'yi tahtan indirir kendi tahta geçerdi ama dediğim gibi bence Kanuni'nin taht sevdası bu hallere düşürdü.

Sauron

Mod Ekibi Lideri
Mod Ekibi Lideri
Bence Şehzade Mustafa'nın ölümü Devlet-i ‘Aliyye'nin sonunu getirdi,Kanuni'nin taht sevdası ve Hürrem düşkünlüğü de bunların yanına ek. Şehzade Beyazıd veya Mustafa yaşasaydı belki her şey çok daha farklı olacak belki de çok daha güçlü bir Devlet olacaktık diye düşünüyorum.Ama dediğin gibi tarihi bilemeyiz.
Osmanlının kaderi finalde ne kadar değişik olabilirdi ki? Devletin aynı insanlar gibi ömrü vardır ve bu ömrü dolunca yıkılırlar. Sömürgeciliğin yayılması, Avrupadaki sanayi devrimi gibi onca hareketin sonunda Osmanlı yine yıkılacaktı finalde. Tüm ekonomik krizler, milliyetçilik hareketleri ve diğerleri Mustafa ve onun soyu ile engellenecek miydi yani? Saçmalık. Mustafanın hayatta kalması en fazla 50-100 yıllık bir geleceği etkilerdi o da sadece askeri yönden. Finalde Avrupa'nın ekonomik ve fikir olarak gelişmesi yine osmanlıyı aynı dönemlerde sona erdirecekti. Başa kim geçerse geçsin bir dünya savaşından Osmanlı sağ çıkamazdı.

Bence Şehzade Mustafa masum bi Şehzadeydi. İsyan etmek istese bütün devlet ve askerler kendisine itaat ediyordu Kanuni'yi tahtan indirir kendi tahta geçerdi ama dediğim gibi bence Kanuni'nin taht sevdası bu hallere düşürdü.
Ona taht sevdası denmiyor. Tarihle bu kadar ilgiliysen dönem zihniyeti denilen şey hakkında da bilgi sahibi olman lazım. 2020 zihniyeti ile 1500lü yıllar yorumlanamaz. Bu konuda mesela yapılan en büyük yanlış kardeş katli konusundaki düşüncelerdir. Kardeş katlinin günümüzdeki durumu ile o yıllardaki durumu bambaşka. Aynı mevzu bunun içinde geçerli. Bir devrin yönetimini sorgulamak için o devrin zihniyetine inmen gerekir. Aslolan devlettir, zatların önemi yoktur ilkesi Osmanlı'nın yönetim direğidir. Devlet ise padişah demektir. Monarşilerde devlet hükümdarın mülküdür. Bu durumda padişaha yapılan başkaldırma vatana ihanet kabul edilir. Yani ben Kanuni doğru yapmıştır, yanlış yapmıştır demiyorum fakat isyan etme ihtimali bulunan kişiyi idam ettirmesi kadar doğal bir iş yoktur. Padişahın tahttan inmesi bir koltuktan inmek değildir, haberleri ve sonuçları o dönem dünyasındaki her türlü işlevi değiştirebilecek önemli bir meseledir. Bugün sadece Amerika seçimleri borsada nasıl oynamalar yaparken o dönemin devi Osmanlı'da padişahın tahttan çekilip oğluna taht bırakmasının ekonomik ve siyasi nasıl değişiklikleri olacağı, içeride otoritede nasıl değişiklikler yapacağı, hatta destekledikleri şehzadeye taht bırakıldığını fark edecek yeniçeri ocağının ne kadar önem kazanıp güçleneceğini ve bu durumun iç otoritede muhtemel darbelere zemin hazırlayacağını da hesaba katın. Avrupa'da ne savaşları bitirip ne ittifakları tetikleyeceğini de unutmayın.

İhanetin şüphesi dahi ölüm getirir.

Şehzade Mustafa'nın en başında taht gibi bir sevdası yoktu,babası öldüğünde zaten en güçlü aday olarak kendisi geçecekti tahta.Hem etrafındaki beylerin baban artık yaşlandı ne yaptığını bilmez oldu,eğer sen bir şeyler yapmazsan Hürrem kendi oğullarından birini tahta geçirecek demesi hem de Hürrem'in Kanuni'yi oğlunun senin tahtında gözü var diyerek baba oğulun arasını açması Şehzade Mustafa'nın sonunu getirdi.Ayrıca Şehzade Mustafa'nın boğdurulacağı konuşulmaya başladığı anda etrafındaki beyler birer birer yanından ayrıldı kendi kellelerini kurtarmak için.Son anında bile Şehzade Mustafa babasının kendisini boğdurtacağına inanmıyor sadece konuşacaklarını ve babasının kendisini affedeceğini düşünüyordu.Ölmemek için yapabileceği tek şey hazır yeniçerilerin desteğini almışken dedesi Yavuz'un yaptığı gibi babasının üzerine yürümekti ama kendisi ben babama bunu yapamam diyerek kabul etmedi.